Dekoratyvus ir labai spalvingas purpurinės, baltos, rožinės, mėlynos spalvos žiedais žydintis krūmas. Svarbiausia - tikras drugelių magnetas!
BUDLĖJOS (bot. buddleia davidii arba buddleja davidii) kilusios iš Azijos. Jų yra daugiau nei 100 rūšių, kurios išplito iš šiaurinės Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos į Centrinę ir Pietų Ameriką, daugiausia po to, kai jas maždaug XX amžiaus pradžioje introdukavo didieji "augalų medžiotojai".
Kodėl gi BUDLĖJOS tokios ypatingos?
Jei norite sužinoti, kokie drugeliai gyvena jūsų aplinkoje, praleiskite bent keletą valandų šalia Budlėjos. Joks kitas sodo augalas saulėtą vasaros dieną nesuteikia tiek malonumo! Ir tas žydėjimo gausumas, spalvingumas... Dar viena miela savybė - šis grožis tęsiasi beveik visą vasarą nuo liepos iki rugsėjo pradžios. O jei auginate tam itin tinkamoje vietoje arba šiltnamyje - žydėti gali dar ilgiau.
KELETAS BUDDLEJŲ PRIEŽIŪROS PATARIMAI
1. Kaip ir kur auginti?
Geriausia vieta ten, kur daug saulės. Tikrai ne po medžiais! Ir dirva turi būti ne tik bent vidutiniškai derlinga, bet svarbiausia - laidi, nepermirkstanti.
Tręšiama kompleksinėmis trąšomis dažniausiai gegužės mėnesį.
2. Ar galima auginti vazonuose ir konteineriuose?
Taip, ypač naujos kompaktiškos CANDY veislės, užaugančios tik iki 60-70 cm aukščio ir panašaus pločio. Tam puikiai tiks didesnis drenažines angas dugne turintis vazonas . Jį pripildykite substrato gėlėms sumaišytu su kompostu. Vazonus pastatykite jums gerai matomose ir saulėtose vietose. IR NEPAMIRŠKITE - drėgmė iš vazonų garuos daug sparčiai, tad laistykite periodiškai. Tręškite kompleksinėmis trąšomis žydintiems augalams bent keletą kartų per sezoną.
3. Kaip genėti?
Budlėjas nupjaukite dar vegetacijos pradžioje, palikdami maksimaliai tik 20-30 cm nuo žemės dar prieš vegetacijos pradžią (kovo mėn.). Aukštesnius augalus, ypač augančius vėjuotose vietose, patartina apgenėti bent per pusę ir rudenį.
4. Ar yra kokių nors kenkėjų ir ligų problemų?
Augalas pakankamai atsparus. Dažniausiai pasitaikanti problema - amarai. Jų plitimą kontroliuokite specialiai tam skirtomis priemonėmis.
5. Ar visos budlėjos savaime pasisėja?
Dauguma - taip. Tačiau mūsų klimato sąlygomis augalas nėra priskiriamas invaziniams. Ir tame yra privalumų - išsaugodami išdygusius daigus, nors jie ir nebus identiški tėviniam augalui, galėsite išauginti daugiau budlėjų ir taip praplėsti savo kolekciją.
Jei to nenorite, žiedus nugnybkite dar iki jiems sunokinant sėklas. Tai daryti bet kuriuo atveju rekomenduojama, nes tai skatina dar gausesnį ir nenutrūkstamą žydėjimą.