ŠIURKŠTUSIS ASIŪKLIS (bot. Equisetum Hyemale), dar vadinamas šiurkščiavilniu asiūkliu arba šveitikliu, - nežydintis visžalis daugiametis augalas, auginamas ten, kur kiti augalai augti negali.
Stiebai žali tuščiaviduriai su horizontaliomis juostelėmis - sujungimais. Panašūs į bambukus, tačiau plonesni ir primena ne medį, bet žolinį augalą.
Panašiai kaip paparčiai, asiūklis dauginasi sporomis, o ne sėklomis, tačiau labiausiai - šaknimis.
Asiūklis nėra įnoringas augimo sąlygoms, atsparus ligoms ir kenkėjams. Puikiai auga saulėtose ar dalinio pavėsio vietose, neutraliose arba rūgščiose dirvose ir, nors geriausiai auga drėgnoje aplinkoje, asiūklis prisitaiko ir prie kitų sąlygų.
Greitai užauga iki 90 cm aukščio, todėl naudojamas dekoratyvioms žaliosioms sienelėms ar vizualinėms atitvaroms sode kurti.
ASIŪKLIŲ PRIEŽIŪRA
Įspėjimas: asiūkliai turi agresyviai plintančius požeminius šakniastiebius ir gali būti invazinis. Todėl sodinkite ir auginkite kiek įmanoma labiau izoliuotose vietose: dideliuose įkasamuose ar pastatomuose betoniniuose ar metaliniuose vazonuose, specialiuose želdynuose tarp trinkelių ir pan.
Stenkitės sudaryti kiek įmanoma drėgnesnes sąlygas augimui. Dirva nuolatos turi būti drėgna. Asiūkliai auga ir apsemtose vietose. Tai itin geras pasirinkimas vandens sodams ar pelkėtoms sodybos vietoms.
ŠVIESA. Asiūklis puikiai prisitaiko prie įvairaus apšvietimo sąlygų - nuo pilnos saulės iki dalinio pavėsio. Nepaisant to, jis teikia pirmenybę daliniam šešėliui
DIRVA. Geriausiai auga skurdžiose, smėlėtose, žvyringose i rnuolat drėgnose/šlapiose dirvose. Augindami asiūklį konteineryje, į vazono mišinį įberkite žvyro ar smėlio.
DRĖGMĖ. Asiūkliui reikia bent vidutiniškai drėgnos dirvos. Augalas gali augti netgi stovinčiame vandenyje apsemptas iki 10 cm. Taigi jis puikiai tinka vandens sodams ir vietoms, kurios dažnai būna užtvindomos. Dėl tokios meilės vandeniui ir drėgnai žemei asiūklius reikia laistyti dažnai ir niekada neleisti išdžiūti. Esant šiltesniam orui lasitymas gali būti reikalingas kasdien.
ATSPARUMAS. Jei drėgmįs pakanka - net ir pačios karščiausios dienos augalui tinka. Žiemos priežiūra nekelia rūpesčių, nes augalas atsparus šalčiui (zonos 4–9). Jei žiema itin šalta, stiebai tampa rusvi, išblunka.
TRĘŠIMAS. Asiūkliai nemėgsta ypač turtingos ar derlingos dirvos, todėl tręšti nereikia.
PLITIMO KONTROLĖ. Stenkitės neauginti atvirose dirvose, nes suvaldyti šį augalą arba išnaikinti jį ten, kur jis nepageidaujamas, gali tapti tikru iššūkiu. Asiūklis gali išskleisti savo šaknis po šaligatviais, sodo sienomis ir važiuojamosiomis dalimis. Norint jį pašalinti, reikia kruopščiai iškasti ir pašalinti visas šaknų dalis. Tačiau net ir tai ne visada gali pasiteisinti.
Taip pat gali būti įmanoma išnaikinti asiūklį palaipsniui, nupjaunant į nendres panašius stiebus iki žemės lygio tik jiems atsiradus. Taip, tai gali užtrukti keletą sezonų, kol augalas pasiduos ir sunyks. Galiausiai galite naudoti chemines medžiagas, kurios sunaikins asiūklio šaknis.
Bet kuriuo atveju - šis augalas jūsų aplinkoje gali atrodyti labai dekoratyvus, nepakartojamas ar net nepakeičiamas. Daugiau idėjų nuotraukose.
Šiurkštieji asiūkliai. Auginimas ir priežiūra
0
86
14 March, 2024
Comments0