Figmedis LITTLE MISS FIGGY yra viena atsparesnių veislių, bet mūsų klimato sąlygomis auginama tik vazonuose ir žiemai būtinai perkeliama į nešildomą patalpą, pvz. uždarą terasą, garažą, šviesų rūsį. Svarbu, kad patalpoje temperatūra būtų nuo nedidelio minuso iki nedidelio pliuso.
Daugeliui vis dar kyla klausimas - KAIP IR KADA AUGALĄ RUOŠTI ŽIEMAI. Tikiuosi šie patarimai Jums atsakys į daugelį klausimų.
VAZONUOSE AUGINAMŲ FIGMEDŽIŲ TRĘŠIMAS
LITTLE MISS FIGGY bei dar kai kurios kitos figmedžių veislės - puikūs konteineriniai augalai. Dėl savo šaknų struktūros ir pakantumo šaknų genėjimui jie vazonuose gali augti ilgą laiką.
Tai turi daug privalumų, iš kurių vienas - galimybė augalą perkelti ir apsaugoti nuo potencialiai žalingos šaltos temperatūros. Tačiau kai kurie augintojai dažnai pamiršta - taip augantiems augalams reikaingas teisingas tręšimas.
Prielaida, kad vazoninė žemė suteikia begalinį aprūpinimą maistinėmis medžiagomis, yra klaidinga. Per trumpą laiką figmedis išnaudos turimas maistines medžiagas dirvoje, augalas augs lėtai, ims skursti, nebrandins vaisių arba žus.
Geriausia ir tikslingiausia rinktis NPK trąšas su mikroelementais. Azoto, fosforo, kalio formulė turėtų būti 10-10-10, 20-20-20 arba 15-10-15. Šiuo metu parduotuvėse galima įsigyti ilgai veikiančių trąšų, kurios, įterptos į dirvą, maitins Jūsų augalą nuo 3 iki 6 mėnesių lėtai tirpdamos su kiekvienu laistymu.
Ilgai veikiančių trąšų privalumas - išvengiamas arba sumažinamas maistinių medžiagų išplovimas.
NETINKAMAS IR NESAVALAIKIS GENĖJIMAS
Nors genėjimas yra būtina figmedžio priežiūros dalis, reikėtų nepersistengti. Rekomenduotina genėjimą atlikti ne vegetacijos metu, kai augalas ramybės būsenoje, t.y. žiemą.
Genima priklausomai kokios formos vazone augančio medelio jūs norėtumėte. Formuojant paliekamas tik vienas tvirčiausias ūglis, kiti - šalinami. Nukerpama 40 cm aukštyje virš pumpuro. Paliekamos tik 1-2 poros šakelių.
Jei jums labiau patinka mažesnis medis, palikite ir žemesnius sprogstančius pumpurus - iš čia susiformuosiančios šakelės natūraliai išlaikys jūsų medį mažesnį.
Jie norite itin tankaus augalo - palikite daugiau kamienų, bet turėkite omenyje - tai tik estetinė nauda: augalui reikės ir didesnio vazono, ir dažnesnio laistymo, tręšimo, o derlingumas bus mažesnis.
LAISTYMO PRAKTIKA
Vazonuose augantiems figmedžiams reikia daug vandens, ypač šiltais vasaros mėnesiais. Priklausomai nuo jūsų medžio amžiaus ir dydžio, jums gali tekti laistyti figmedį kasdien arba net du kartus per dieną. Esant tinkamam laidžiam substratui, vienam augalui 15L vazone gali prireikti iki 1,5l vandens kasdien.
Atminkite - substratas turi būti laidus, nes figmedžiai yra ypač jautrūs šaknų puvimui. Tai pasitaiko silpniems, jauniems, mažiau lapų turintiems augalams, kurie auga per dideliuose vazonuose. Permirkusi dirva vazone sukelia jos anaerobiškumą, o to pasekmė - šaknų puvinys.
Nuoseklumas yra labai svarbus laistant figmedžius. Užuot prisotinę dirvą kartą ar du per savaitę, kiekvieną dieną teikite pastovų vandens kiekį. Šis nuoseklus laistymo grafikas skatina sveikesnį vaisių vystymąsi ir padeda išvengti tokių problemų kaip vaisių skilimas.
Lašelinio laistymo sistemos yra populiarus pasirinkimas tarp figmedžių augintojų. Vanduo patenka tiesiai į šaknis, sumažina perlaistymo riziką ir skatina sveikesnį medžių augimą. Šios sistemos gali būti lengvai sureguliuotos, kad atitiktų specifinius jūsų medžio laistymo poreikius, todėl jos yra efektyvios ir patogios, jei prijungiama prie automatinio laikmačio.
PERLAISTYMO ATPAŽINIMAS
Atpažindami tiek nepakankamo, tiek perviršinio laistymo požymius, galėsite atitinkamai pakoreguoti laistymo praktiką.
NEPAKANKAMAS LAISTYMAS. Dažniausias to ženklas yra priešlaikinis vaisių kritimas. Medelis auga lėtai, neproporcingai, meta lapus.
PERLAISTYMAS. Klasikinis požymis - pageltę lapai, ypač apatiniai.
DAŽNA KLAIDA - RAMYBĖS LAIKOTARPIO ATSISAKYMAS
Figmedžių natūralaus ramybės proceso atsisakymas, kai bandoma juos žiemą auginti šiltose patalpose, gali sukelti įvairių komplikacijų. Tai susilpnina medžio atsaprumą kenkėjams, blogina dirvos būklę, lėtina vystymąsi, skatina šaknų puvinį. Dėl sezoniškumo atsisakymo augalas gali žūti.
Kodėl ramybės laikotarpis toks svarbus?
PADIDĖJĘS KENKĖJŲ PAVOJUS.
Žiemos ramybės laikotarpis yra natūralus daugelio figmedžių kenkėjų ir ligų gyvavimo ciklo pertrauka. Žiemą priversdami figmedį toliau augti patalpoje, taip galite sukurti sąlygas kenkėjmas toliau vystytis. Taip yra todėl, kad patalpų aplinkoje dažnai trūksta natūralių plėšrūnų, kurie padeda kontroliuoti kenkėjus lauke ir sudaro palankią aplinką kai kuriems kenkėjams, pavyzdžiui, voratinklinėms erkėms ir žvynams klestėti.
ŠAKNŲ PUVINYS.
Perlaistymas yra dažna problema auginant figmedžius patalpose, ypač žiemą. Figmedžiai ramybės laikotarpiu reikalauja mažiau vandens. Jei bandote išlaikyti aktyvų augimą per žiemą, jums gali kilti pagunda laistyti taip dažnai, kaip ir auginimo sezono metu, o tai gali lengvai sukelti dirvos permirkimą ir šaknų puvinį. Tai gali smarkiai pakenkti medžio šaknų sistemai, trukdyti jo gebėjimui įsisavinti maistines medžiagas ir vandenį. Kai kuriais atvejais viska sbaigiaisi medžio mirtimi.
AUGIMO SEZONO PRADŽIOS NEBUVIMAS.
Ramybės būsenos atsisakymas gali turėti ilgalaikių pasekmių, kurios tęsis ir kitą auginimo sezoną. Figmedis, kuris žiemą neturėjo galimybės pailsėti ir tausoti išteklių, gali neturėti energijos atsargų, reikalingų energingam augimui ir vaisių auginimui pavasarį-vasarą. Dėl to galite pastebėti uždelstą pumpurų vystymąsi, lėtą augimą, mažą derlingumą.
Norint išvengti šių problemų, RAMYBĖS PERIODAS BŪTINAS. Prieš perkeliant į žiemojimo vietą, būtina leisti augalui pereiti natūralius procesus. PATARIMAS: leiskite medžiui patirti pirmąsias šalnas ir nedidelį nakties šaltį iki minus 3-6C. Po kelių lengvų šalčio prisilietimų jūsų medis numes lapus ir natūraliai užmigs, vegetacija sustos.
NUDEGIMAS SAULĖJE
Nereti atvejai, kai vazonuose augantys figmedžiai pavasarį nukenčia nuo per intensyvių Saulės spindulių. Ypač jei jie buvo patalpoje arba žiemojo viduje. Saulėje nudegę lapai pakeičia spalvą - atsiranda sidabrinės ar rudos spalvos dėmės.
Nudegimas Saulėje gali turėti didelį poveikį jūsų figmedžių sveikatai ir produktyvumui. Tai pažeidžia lapų ląsteles, sutrinka gebėjimas fotosintezei ir sulėtėja medžio augimas. Kaip to išvengti?
Dažna Saulės nudegimo priežastis yra per greitas augalų perkėlimas iš silpno apšvietimo į šviesią aplinką. Figmedžiams, ypač jauniems, reikia laiko priprasti prie šviesos pokyčių. Darykite tai palaipsniui - vis ilgėjančiais iš šešėlio į Saulę periodais.
VAISIŲ SKYNIMO LAIKAS
Figų skynimo laikas turi didelės įtakos vaisių skoniui ir kokybei. Tinkamu laiku nuskintos ir sunokusios figos yra saldžios, sultingos. Kada skinti?
Pagrindiniai prinokusios figos požymiai yra odelės spalva, įtrūkimai, vaisiaus dydis. Kai kurių veislių akutėje atsiranda lašelis „medaus“ ar figų nektaro, o tai yra dar vienas brandos požymis.
Pabandykite nuskinti vieną figos vaisių ir stebėkite - jei iš vaisiaus pienelis nebeteka, jo nepastebite ir ant augimo kotelio, reiškia vaisius sunokęs.
Pjaunant prinokusią figą, išorinė minkštimo dalis (tiesiog odelės viduje), vadinama šerdimi, neturėtų būti ryškiai baltos spalvos - turėtų būti gelsva, rausva. Pati šerdis siaura.
Deja, parduotuvėse pirktos figos dažnai turi ryškiai baltą, storą šerdį, o tai aiškus ženklas, kad jos buvo nuskintos nepakankamai prinokusios. Tai būdinga figoms, kurios gabenamos dideliais atstumais.
AUGINIMO VAZONO DYDŽIO PASIRINKIMAS
Daugelis augintojų daro klaidą ilgą laiką laikydami savo figmedžius mažesniuose vazonuose. Per mažas vazono dydis ribos augalo augimą ir vystymąsi. Per didelis vazonas - skatins šaknų, o ne žaliosios dalies, augimą.
Kaip tinkamai pasirinkti?
Nors 3-4L vazono gali atrodyti, kad pakanka, tačiau ne - tai varžys medžio augimą. Siekiant optimalaus rezultato, figmedžiai turėtų būti auginami mažiausiai 10L, su amžiumi didinant iki 25L. Vėliau genimos šaknys persodinant ir keičiant žemę, nes per didelis vazonas gali pasunkinti jo transportavimą kiekvieną rudenį ir pavasarį. Tačiau jei tai Jūsų negasdina, tuomet didesnis vazonas atsipirks - medis bus vešlesnis, sveikesnis, derlingesnis.
TINKAMAS PARUOŠIMAS IR LAIKYMAS ŽIEMĄ
Tinkamas saugojimas žiemą yra labai svarbus vazonuose auginamiems figmedžiams, nes tai padeda išvengti šalčio žalos ir priešlaikinio "pabudimo". Tikslas yra išlaikyti medį aplinkoje, kurioje visą žiemos sezoną palaikoma nuo -6 iki +10C temperatūra.
Tamsa ar šviesa? Tai nėra svarbu, nes be lapų fotosintezė nevyksta. Dirvožemio temperatūra siunčia signalą figmedžiams nutraukti ramybės būseną.
Štai kaip teisingai paruošti ir laikyti figmedžius žiemą.
Pirmas žingsnis yra užtikrinti, kad vegetacija pasibaigė. Tai įvyksta po keletos pirmų šaltų naktų, kai temperatūra krenta iki -4C. Po šių šalnų lapai suvysta, pradeda džiūti ir nukrenta. Tai susiję au augalo sulos cirkuliacijos kamienu ir šakomis pabaiga. Augalas pasiruošęs žiemos miegui.
Žemė turi būti lengvai drėgna. Genėjimas, jei reikia, taip pat vykdomas tik šiuo laikotarpiu.
Sandėliavimas šiltnamyje, atsižvelgiant į jo tipą, gali būti neblogu pasirinkimu. Tik įsitikinkite, kad žiemos naktimis temperatūra nekrenta per žemai. Jei gerai izoliuosite, nereikės papildomo šildymo. Pagrindinis privalumas yra tas, kad figmedžiai pavasarį bus natūraliai kartu su vis ilgėjančiomis ir šviesėjančiomis dienomis.
Namų garažai ir sandėliuksas išlieka vėsūs, todėl taip pat tinka. Tik Jums reikės augalui pranešti apie pavasario pradžią ištempiant jį į saulėkaitą. Tada gali būti tinkamas ir šiltnamis. Jei laukiama žymaus atšalimo, nepamirškite augalų apsaugoti.
Labai svarbu figmedžius laikyti tokioje aplinkoje, kurioje jie nepabustų per anksti.
Tinkamai peržiemojumui paruošti figmedžiai išliks sveiki, o atėjus pavasariui - bus pasiruošę sėkmingam augimo sezonui.
VĖLYVŲ PAVASARINIŲ ŠALNŲ PAVOJUS
Vėlyvos pavasario šalnos gali labai pakenkti figmedžių pumpurams, žiedams, vaisiams ankstyvoje augimo stadijoje. Nors tokios šalnos yra neišvengiama gamtos dalis, supratimas apie jo poveikį ir žinojimas, kaip apsaugoti savo medžius, gali būti labai naudingas.
Kadangi augalai vazonuose, žinant apie šalnų grėsmę, nepatingėkite jų tam trumpam laikui įnešti į patalpą arba pridengti.
Tai dar vienas DIDELIS AUGINIMO FIGMEDŽIŲ VAZONUOSE PRIVALUMAS.