Jei kada nors svajojote sėkmingai užsiauginti savo figmedį, tai galite padaryti. Net jei neturite didelio sodo, figos mielai augs dideliame vazone saulėtoje terasoje. Mėgaukitės nuostabiu augintiniu, kuris sunokins daug skanių, saldžių, sultingų vaisių.
Figmedis (ficus carica) LITTLE MISS FIGGY
Figmedžiai dar gali būti vadinami paprastosiomis figomis, karijaus figomis, figmedžiais arba vaisinėmis figomis. Tai šilkmedžių šeimai ( Moraceae) priklausanti medžių ar krūmų rūšis. Gimtoji augimo vieta - Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros baseino šalys. Vėliau, kaip rūšis, buvo introdukuota, išplito ir dabar auga Mikronezijoje, Australijoje, JAV, Ekvadore ir kai kuriose Europos šalyse.
LITTLE MISS FIGGY veislę Jungtinėse Amerikos Valstijose išvedė Michael Nobles. Tai veislė su trumpais tarpbambliais, kurių dėka išlaikoma kompaktiška forma ir nedidelis aukštis (iki maždaug 90 cm). Tai labai vešli veislė, gausiai vaisius vedanti ant vienerių metų ūglių. Vaisiai saldūs, bordo rudos spalvos.
Dėl savo kompaktiško dydžio puikiai tinka auginti konteineriuose, terasose, balkonuose.
Ši veislė ištveria iki -15°C šaltį, todėl mūsų klimato sąlygomis juos būtina žiemojimui pernešti į vidaus arba nešildomas patalpas. Taigi - tinkamos auginimui tik vazonuose ar konteineriuose.
Figa žydi prieš vystantis lapams. Maži, geltoni žiedai pasirodo kovo ir balandžio sandūroje. Vaisiai vystosi liepos mėnesį, subręsta rugsėjo pabaigoje.
Lapai, dideli, standūs, penkiapirščiai, giliai įpjauti.
Figas galima valgyti ir apdorotas, ir žalias. Jos tinka užkandžiams, uogienėms, iš jų gaminamas kompotas. Šviežiose figose yra apie 80% vandens, 12–25% cukraus, 1,3% baltymų, pektino, C, B vitaminų, karotino, daug mineralinių druskų, įskaitant kalį, kalcį, magnį ir fosforą.
Vaisius galima džiovinti. Džiovinimas vyksta 40–50°C temperatūroje. Taip išdžiūvusios figos nepraranda naudingųjų savybių ir medžiagų.
Pietų Europoje iš jų gaminamas figų vynas.
Džiovintos ir skrudintos figos naudojamos kaip kavos pakaitalas. Gėrimas padeda sergant peršalimu, gerklės infekcijomis ir sloga.
Priežiūra ir auginimas
Reikalinga laidus substratas. Todėl ruošdami jį, žemę auginimui maišykite su agroperlitu, vermikulitu, netgi grikių lukštais. Taip sukursite struktūrą, kurioje šaknys neužmirks, vyks aeraciją.
Vazonus statykite labiausiai saulėtoje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Geriausia vieta bus prie pietinės pastato sienos. Nuo sienos atsispindėję saulės spinduliai augalą papildomai šildys, todėl jis duos gausesnius vaisius, vaisiai bus saldesni, o pats augalas – stipresnis.
Augimo laikotarpiu laistome gausiai, tačiau derėjimo metu laistymą ribojame.
Sezono metu tręšiame didesnio kalio kiekio trąšomis. Naudojant azotines trąšas (pvz., mėšlą), augalas per daug augs, o tai neduoda vaisių.
Veislė atspari sausrai, aukštai temperatūrai ir ligoms.
Augalo paskirtis ir savybės
Figas galima valgyti ir apdorotas, ir žalias.
Jie tinka užkandžiams, konservams , uogienėms, taip pat iš jų galite gaminti kompotą.
Šviežiose figose yra apie 80 % vandens, 12–25 % cukrų, 1,3 % baltymų, pektino, vitaminų C, PP ir B grupės bei karotino. Juose labai daug mineralinių druskų, įskaitant kalį, kalcį, magnį ir fosforą.
Norėdami ilgiau laikyti figas, jas galima džiovinti. Džiovintos figos yra labai patvarios – jas galima laikyti iki metų. Džiovinimas vyksta 40–50°C temperatūroje.
Dėl džiovinimo jie nepraranda veikliųjų medžiagų, o iš tikrųjų praradus vandenį maistinių medžiagų kiekis padidėja 3–4 kartus, palyginti su šviežiais vaisiais.
Pietų Europoje iš jų gaminamas figų vynas. Džiovintos ir skrudintos figos naudojamos kaip kavos pakaitalas. Kava, paruošta iš keptų figų, padeda sergant peršalimu, gerklės infekcijomis ir sloga.
Kaip auginti figmedžius LITTLE MISS FIGGY?
0
36
5 October, 2023
Comments0