Šviesa yra pagrindinis augalų augimo ir gyvybingumo veiksnys. Tačiau ar visada žinome, kokie jos trūkumo ženklai? Netgi tada, kai mūsų akimis namuose pakankamai šviesos, jos lygis gali būti visiškai netinkantis augalams.
Žemiau - 7 ženklai, kuriais augalai signalizuoja apie šviesos trūkumą.
1. Augalai ištįsę.
Vienas tikriausių šviesos trūkumo ženklų. Stiebai ištįsę, o lapai išsidėstę per dideliais atstumais vienas nuo kito.
Kai kambariniai augalai negauna pakankamai šviesos, jie augina stiebą, kuris lyg ieško Saulės. Dėl to augalai neatrodo vešlūs ir sveiki.
2. Augalas linskta link šviesos
Panašiai, kaip ir ištįsę, tokei augalai natūraliai svyra link langų, durų ar labiau apšviestų vietų. Dažnai ir visi lapai nukreipti lyg žiūrint į šviesą. Laikui bėgant ta pusė, kuri nukreipta nuo šviesos šaltinio, gali atrodyti plika, o į šviesą nukreipta pusė - tankesnė.
Vienas iš būdų to išvengti: kiekvieną kartą augalą laistant jį pasukti 90-180 laipsnių. Kartą ar kelis kartus per dieną, kad visas augalas gautų vienodai šviesos.
3. Maži augalų lapai
Augalui trūksta augimo reikalingos energijos, o ji ir gaminama esant reikiamam apšvietimui ar šviesai (vykstant fotosintezei).
4. Silpnas augimas
Augalas gali egzistuoti net ir esant netinkamam/nepakankamam apšvietimu, tačiau jis nesivystys ir neaugs. Žiemos mėnesiais, kai ir gamtoje šviesos lieka mažiau, augalai užmiega. Tačiau jei toks "snūduriavimas" pastebimas ilgesnį laiką - tai jau šviesos trūkumo požymis.
5. Ruduojantys lapai
Tai nepagrindinis indikatorius, nes rudavimas gali atsirasti ir dėl nepakankamo laistymo. Todėl tai gydydami, nepamirškite atisžvelgti ir į kitus faktorius.
6. Žemė ilgai neišdžiūsta
Manoma, kad žemė džiūsta dėl temperatūros. Tai tik iš dalies tiesinga. Tiesą sakant, vazoninių augalų žemė išdžiūsta, nes augalas ima drėgmę per savo šaknis! O vanduo yra dar vienas svarbus fotosintezės komponentas. Taigi, kai trūksta šviesos fotosintezei atlikti - drėgmės poreikis taip pat yra mažesnis. Dėl to dirvožemis ilgiau išlieka drėgnas, o tai nėra naudinga daugeliui augalų. Daugumos augalų šaknys, jei per ilgai bus drėgnos, pradės pūti arba pradės gelsti lapai.
Pabandykite pastatyti augalą šviesesnėje, gal ir šiltesnėje vietoje. Iškart pastebėsite - žemė išdžius greičiau, nes fotosintezė bus greitesnė ir drėgmės poreikis - didesnis.
7. Augalų lapai blyškūs ar blankių spalvų
Tai ypač pastebima ant margaspalvių augalų lapų. Jie ne tik tampa blyškųs, bet ir praranda intensyvumą arba tampa žalesni. Tai augalo apsauginė funkcija, nes žalia spalva geriau dalyvauja fotosintezėje.
Taigi, ar jūsų kambariniams augalams reikia daugiau šviesos? Patarimai paprasti:
1. Statykite vazonus su augalais arčiau langų, stoglangių ar kitų natūralios šviesos šaltinių. Geriausia į pietus - pietvakarius orientuoti langai. Čia šviesos intensyvumas visada būna didesnis net ir esant mažesniems langams.
2. Visi augalai norėtų būti šalia langų, tačiau tai gali būti neįmanoma ar dėl vietos stokos, ar interjero subtilumų. Tokiu atveju pasirūpinkite dirbtiniu apšvietimu.
Šiuo metu yra didelė pasiūla - įvairios specifikacijos, kainos, dizainai.
Augalų auginimui skirtos lempos skleidžia specialią Saulę imituojančia šviesą.
Daugiau sužinoti ir Įsigyti galite pagal šią nuorodą:
Lempa augalams augalų auginimui pilno spektro, 3 panelės, 144 LED, 80W
Visas katalogas