Įsimintų sąrašas
Jūsų prekių krepšelis tuščias
Krepšelis

Jei kada nors svajojote sėkmingai užsiauginti savo figmedį, tai tikrai galite padaryti. Net jei neturite didelio sodo, figos mielai augs dideliame vazone saulėtoje terasoje.
Mėgaukitės nuostabiu augintiniu, kuris sunokins daug skanių, saldžių, sultingų vaisių.
Žemiau rasite informaciją apie auginimo ir priežiūros taisykles ir sąlygas bei atsakymą į dažniausiai pateikiamus klausimus: kaip figa turi žiemoti, kada medelis pradės derėti ir kodėl nepasiseka sulaukti derliaus.

Figmedis (ficus carica) LITTLE MISS FIGGY
Figmedžiai dar gali būti vadinami paprastosiomis figomis, karijaus figomis, figmedžiais arba vaisinėmis figomis. Tai šilkmedžių šeimai ( Moraceae) priklausanti medžių ar krūmų rūšis. Gimtoji augimo vieta - Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros baseino šalys. Vėliau, kaip rūšis, buvo introdukuota, išplito ir dabar auga Mikronezijoje, Australijoje, JAV, Ekvadore ir kai kuriose Europos šalyse.
LITTLE MISS FIGGY veislę Jungtinėse Amerikos Valstijose išvedė Michael Nobles. Tai veislė su trumpais tarpbambliais, kurių dėka išlaikoma kompaktiška forma ir nedidelis aukštis (iki maždaug 90-100 cm). Tai labai vešli veislė, gausiai vaisius vedanti ant vienerių metų ūglių. Vaisiai saldūs, tamsiai bordo-rudos spalvos.
Dėl savo kompaktiško dydžio puikiai tinka auginti konteineriuose ir vazonuose terasose bei balkonuose.
Ši veislė ištveria iki -15°C šaltį, todėl mūsų klimato sąlygomis juos būtina žiemojimui pernešti į vidaus arba kitas nešildomas patalpas.
Figa žydi prieš vystantis lapams. Maži, geltoni žiedai pasirodo kovo ir balandžio sandūroje. Vaisiai vystosi liepos mėnesį, subręsta rugsėjo pabaigoje.
Lapai, dideli, standūs, penkiapirščiai, giliai įpjauti.
Figas galima valgyti ir apdorotas, ir žalias. Jos tinka užkandžiams, uogienėms, iš jų gaminamas kompotas. Šviežiose figose yra apie 80% vandens, 12–25% cukraus, 1,3% baltymų, pektino, C, B vitaminų, karotino, daug mineralinių druskų, įskaitant kalį, kalcį, magnį ir fosforą.
Vaisius galima džiovinti. Džiovinimas vyksta 40–50°C temperatūroje. Taip išdžiūvusios figos nepraranda naudingųjų savybių ir medžiagų.
Pietų Europoje iš jų gaminamas figų vynas.
Džiovintos ir skrudintos figos naudojamos kaip kavos pakaitalas. Gėrimas padeda sergant peršalimu, gerklės infekcijomis ir sloga.

Priežiūra ir auginimas
Dirva
Mėgsta humusingą, laidžią, derlingą, neutralios arba silpnai šarminės reakcijos dirvą. Iš tikrųjų dirvos savybėms augalas nėra pretenzingas, tačiau užtikrinkite, kad ji būtų laidi. Tam naudokite tik gerai drenuojamus vazonus (pakankamos ertmės vazonėlio dugne).
Vieta
Auginti reikia saulėtoje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Rekomenduotina, kad augalas gautų bent 8 valandas tiesioginės saulėkaitos per dieną. Tad geriausia vieta bus prie pietinės pastato sienos - nuo sienos atsispindėję Saulės spinduliai augalą papildomai šildys, todėl jis duos gausesnius vaisius, vaisiai bus saldesni, o pats augalas – stipresnis.
Laistymas
Augimo laikotarpiu laistome gausiai, tačiau derėjimo metu laistymą ribojame.
Tręšimas
Pavasarį, rekomenduotina tręšti daugiau azoto turinčiomis trąšomis - jos skatins greitesnį augimą.
Vasarą tręšimui naudotinos didesnio kalio kiekį turinčios trąšos. Naudojant azotines trąšas (pvz., mėšlą), augalas per daug augins žalią masę ir vaisiai bus mažai, jie nebus dideli.
Atsparumas, žiemojimas
Veislė atspari trumpalaikei sausrai, aukštai temperatūrai ir ligoms.
Atsparumas šalčiui iki -15C. Tai reiškia, kad lauke nei sodinti, nei palikti žiemoti nepatartina - augalas nežus, tačiau apšals arba nušals antžeminė dalis.
Mūsų klimato sąlygomis auginama vazonuose ir žiemai perkeliama į šviesias, vėsias patalpas.
Taip pat galima auginti pasodinus į žemę šiltnamyje.

PRIEŽASTYS, KODĖL FIGA NEDERA
Augalas per jaunas.
Dažniausiai tai priklauso ir nuo figmedžio rūšies ir auginimo. Mūsų parduodami figmedžiai, dauginti vegetatyviniu būdu, vaisių neves pirmus, o dažnai - ir antrus metus. Vieną ar kitą vaisių pradės auginti nuo 2-3 metų.
Figmedis laikomas suaugusiu medžiu nuo 5 metų - toks augalas jau nokins gausiai. Tačiau gausa priklausys nuo auginimo ir priežiūros.
Peraugusi šaknų sistema arba per mažas vazonas
Kaip ir kiekvieną vazone auginamą augalą reikia periodiškai persodinti arba atlikti šaknų trumpinimą. Suaugusiems augalams tai daroma bent 1 kartą per 2 metus. Jei atsargiai ištraukę augalą su šaknimis iš vazono pastebiti, kad šaknų sistema yra per didelė - atlikite genėjimą / trumpinimą bei vėl sodinkite į naują žemę.
Jei augalas jaunas, jam užtektų persodinimo į didesnį vazoną. Turėkite omenyje, kad persodinama į vos keliais centimetrais didesnį vazoną. Maksimalus ir geriausiai tinkamas vazonas suaugusiam augalui - 25-27 litrai. Tai yra maždaug 35-40 cm pločio ir  30-35 cm gylio indas.
SVARBU! Jei persodinimas gali būti atliekamas bet kuriuo metų metu, tai šaknų revizija ir trumpinimas - tik žiemą, kuomet augalas "miega". 
Per daug šakų
Augalas per daug energijos skiria šakų ir lapų auginimui. Todėl periodinis genėjimas ir formavimas BŪTINAS.
Nepakanka trąšų
Kaip ir daugelis (arba visi) vazonuose auginamų augalų turi būti periodiškai "maitinami". Augalui neužtenka tik vandens.
Kaip tręšti? Svarbiausia teisingai apskaičiuoti kiekį ir proporcijas. MANOPATIRTIS: trešiu viso sezono metu su kas antru laistymu. Naudoju NPK (azotas-fosforas-kalis) 20-20-20 trąšas su mikroelementais. Ši formulė ideali ir aprūpina augalą viskuo, ko reikia. Tačiau jei augalas užmezgė arba jau nokina vaisius, azoto kiekis formulėje turi mažėti, kalio kiekis - didėti (pvz. NPK 13-10-18 ). Jei azotas skatina žaliosios dalies (lapų, stiebų) vystymąsi ir augimą, tai kalis atsakingas už vaisių užmezgimą ir augimą. 
Kaulų miltai taip pat gali būti naudojami iki vasaros vidurio.
Nepakanka šviesos ir šilumos
Jei vasara šalta ir tamsi, tai ir pietinė namo pusė nepadės. Tam, kad figos gerai ir greitai noktų reikia bent 8 valandų Saulės, o taip pat bent +20C ir daugiau temperatūros kasdien. Šilta tradicinė lietuviška vasara tam tinkama.
Nepakanka arba per daug drėgmės
Per gausus laistymas iš vazonėlio ne tik išplauna visas maistingasias medžiagas, bet ir sąlygoja šaknų užmirkimą ir puvimą. Rinkitės tik vazonėlius su drenažinėmis angomis, kurių dėka vandens perteklius pasišalins.  
Ir atvirkščiai - per mažai drėgmės. Laistykite! Bet saikingai ir savalaikiškai.

Augalo paskirtis ir savybės
Veislė daugiausia rekomenduojama auginti vazonuose.
Figas galima valgyti ir apdorotas, ir žalias.
Vaisiai tinka užkandžiams, konservams, uogienėms, taip pat iš jų galite gaminti kompotą.
Šviežiose figose yra apie 80 % vandens, 12–25 % cukrų, 1,3 % baltymų, pektino, vitaminų C, PP ir B grupės bei karotino. Juose labai daug mineralinių druskų, įskaitant kalį, kalcį, magnį ir fosforą.
Norėdami ilgiau laikyti figas, jas galima džiovinti. Džiovintos figos yra labai patvarios – jas galima laikyti iki metų. Džiovinimas vyksta 40–50°C temperatūroje.
Dėl džiovinimo vaisiai nepraranda veikliųjų medžiagų, o iš tikrųjų, praradus vandenį maistinių medžiagų kiekis padidėja 3–4 kartus, lyginant su šviežiais vaisiais.
Pietų Europoje iš jų gaminamas figų vynas. Džiovintos ir skrudintos figos naudojamos kaip kavos pakaitalas. Kava, paruošta iš keptų figų, padeda sergant peršalimu, gerklės infekcijomis ir sloga.


2023/09/17 4061

Funkciniai slapukai

Šių slapukų išjungti negalima. Jie įsimena tokius Jūsų pasirinkimus kaip kalba, prisijungimai, personalizuotas svetainės atskirų elementų vaizdavimas. Šiuos slapukus galite blokuoti savo naršyklės pagalba, tačiau be jų svetainė neveiks arba veiks netinkamai.

Analitiniai ir statistiniai slapukai

Šie slapukai naudojami marketingo ir reklamos tikslais ir būna diegiami trečiųjų šalių. Jų pagalba analizuojami Jūsų poreikiai, paieškos, kad būtų galima tiksliau pasiūlyti tai, ko ieškote. Šie gali būti išjungti Jūsų naršyklės pagalba.

Rinkodaros slapukai

Šių slapukų pagalba galima analizuoti lankytojų srautus ir navigaciją svetainėje.