Jei ieškote ilgai žydinčių, karščiui, kenkėjams ir ligoms atsparių, lengvai auginamų daugiamečių augalų, leiskite rekomenduoti KATŽOLĘ (bot. nepeta).
Šie augalai privalo būti jūsų dekoratyviame gėlyne. Tik atšilus žemei ima sparčiai ir gausiai želti bei skleisti maloniai žalios spalvos lapelius. Priklausomai nuo veislės, greitai formuoja taisyklingą vertikalų arba svyrančiomis šakelėmis krūmelį. Jau vasaros pradžioje augalas apsipila levandų mėlynumo žiedais. Šalinant pražydėjusius žiedynus augalas sėkmingai žydės iki pat rudens. Palikti žiemoti žiedai išbluks iki malonios švelnios sidabriškai pilkos spalvos.
Šis žolinis daugiametis augalas priklauso mėtų (Lamiaceae ) šeimai, kuriai priklauso apie 250 augalų, tokių kaip levandos, rozmarinai, čiobreliai, kiti. Šie visi augalai turi ne tik aromatingus lapus, bet ir dvilūpius žiedus, kvadratinius stiebus ir priešpriešinius lapus.
Gėlynuose katžolės puikiai dera su kitais dekoratyviais augalais ir vis dažniau pakeičia levandas.
PRIEŽIŪRA
Pagrindiniai patarimai:
- Suteikite daug vietos, nes augalas linkęs augti daugiau į plotį nei aukštį.
- Nors katžolės mėgsta saulėkaitą, tačiau geriau augs gaudamos šiek tiek popietės šešėlio.
- Laistykite tik pasodintus ar persodintus augalus, kol jie pilnai įsitvirtins. Vėliau augalai bus atsparūs sausrai ir karščiui.
- Venkite tręšimo. Katžolėms labiau tinka laidus ir tik vidutiniškai derlingas dirvožemis. Jei dažnai tręšite augalas gali išaugti per aukštas, krūmeliai tampa retais ir mažai dekoratyviais. Jei jau "persistengėte", nustokite tręšti, o patį augalą nukirpkite.
- Po pirmo žydėjimo, rekomenduojama nukirpkti trečdalį šakelių. Taip augalas atrodys kompaktiškenis ir žydės pakartotinai.
- Nekirpkite prieš žiemą. Genėkite tik pavasarį.
- Augalas dalinamas tik kas trejus ar ketverius metus pavasarį arba ankstyvą rudenį.
- Kai kurios katžolės gali užaugti gana didelės. Jei norite išlaikyti/kontroliuoti augalo dydį, pavasarį, kai jis bus 10 cm aukščio, nupjaukite. Augalas atžels kur kas intensyviau, bus skatinamas krūminis augimas.
KENKĖJAI ir MĖGĖJAI
Augalas pakankamai atsparus ligoms ir kenkėjams. Lapų dėmės yra vienintelė problema. Ši grybelinė liga nėra laikoma pakankamai rimta ir lengvai išgydoma purškiant tam skirtomis cheminėmis priemonėmis.
Kaip pats pavadinimas išduoda, katžolė traukia kai kurias kates. Įdomu tai, kad kai kurios katės šios augalo net nepastebi, kitoms gi jų kvapas veikia lyg valerijono - katės ima laižyti, kramtyti, voliotis. Jei jums tai kelia nerimą - jaunus augalus aptverkite vieliniu tinklu.
Katžolės yra tikras bičių ir drugelių magnetas.
Augalo neėda kiti žvėrys. Jų mėtų aromatą skleidžiantys lapai atbaido triušius, pelėnus ir elnius.
Katžolės. Auginimas ir priežiūra
0
206
2 April, 2024
Comments0