0
Cart
Your shopping cart is empty!
It's never too late to make things right :)

Zamiokulkų auginimas ir priežiūra.

Šio stipraus ir vešlaus augalo pavadinimą gali būti sunku ištarti, bet jo auginimas - labai paprastas. ZAMIOKULKAS (Zamioculcas zamiifolia) arba trumpiau ZZ augalas, kitaip dar vadinamas Pinigų medžiu, o dėl savo afrikietiškos kilmės  - dar ir Zanzibaro brangakmeniu. Augalas atrodo egzotiškai, bet yra tvirtas, nereiklus ir neįnoringas. Dėl pastarųjų priežaščių tapo mėgstamiausiu tarp kambarinių augalų augintojų. ZZ augalas taip pat vertinamas dėl nuostabių žalių ir blizgių, tarsi nupoliruotų, lapų.
Dar nesate jo auginę? Pabandykite! Turite? Tuomet ieškokite ir kitų ZZ augalų veislių - mažų, su margais lapais.
Visų zamiokulkų priežiūrą vienoda. Tad šiek tiek apie tai.

PAGRINDAI
Botaninis pavadinimas: Zamioculcas zamiifolia
Vartojami vardai: ZZ augalas, zuzu augalas, amžinybės augalas, Zanzibaro brangakmenis, Pinigų medis.
Kilmė: Rytų Afrika
Augalo tipas: Žolinis daugiametis augalas
Augimo tempas: Lėtas
Aukštis: nuo 30 cm iki 1 m.
Lapija: stori, vaškiniai, plunksniški lapai nuo 7 iki 13 cm ilgio, auga pakaitomis išilgai stiebo. Lapų spalva paprastai yra tamsiai žalia, bet gali skirtis priklausomai nuo veislės.

YPATINGI BRUOŽAI:
Puikus patalpų oro valytojas, filtruojantis ore esančius toksinus.
Lengva dauginti dalijant ar iš lapų auginių.
Kambarinis augalas, vasarą puikiai besijaučiantis terasoje, žiemą - viduje (atsparumo zonos 9-11).
Auga iš storų šakniastiebių, kurie kaupia vandenį, todėl nereikia dažnai laistyti.

TOKSIŠKUMAS
Visos augalo dalys yra toksiškos, tad nebandykite jo valgyti, laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Dirbant patariama mūvėti pirštines, kad išvengti odos sudirginimo.
ŠVIESA
Maža arba ryški, pvz. šiaurinė, rytinė ar vakarinė palangės. Venkite tiesioginių saulės spindulių, kurie gali deginti lapus.
Nėra langų? Jokiu problemų. Augalas taip pat gerai auga esant dirbtiniam apšvietimui.
TEMPERATŪRA
Idealu, jei patalpoje yra tarp +17-+24 laipsnių. Jei vasarą augalas auginamas lauke, balkone, terasoje, būtina įnešti jį į vidų, jei temperatūra krenta žemiau +10C.
DRĖGMĖ
Vidutinė. Nelaikykite augalo šalia oro kondicionavimo ir šildymo angų, nes dėl sauso oro lapai ima ruduoti.
DIRVA
Sukulentų ir palmių substratas, kuris yra laidus ir sumažina permirkimo tikimybę. Vazonai turi būti su geru drenažu.
LAISTYMAS
Vienas iš būdų nužudyti zamiokulką - jį perlaistyti. Aktyvaus augimo sezono metu (nuo pavasario iki ankstyvo rudens) laistoma tik kas dvi savaites arba tada, kai viršutinis ar maždaug 2 cm dirvos išdžiūvo. Žiemos mėnesiais laistoma negausiai - ne daugiau karto per mėnesį.
TRĘŠIMAS
Kadangi augalai gali kaupti maistines medžiagas savo šaknyse ir stiebuose, jų nereikia dažnai tręšti. Pavasarį ir vasarą maitinkite maždaug kas mėnesį, naudodami universalias kambarinių augalų trąšas, atskiestas iki pusės rekomenduojamos normos. Žiemą netręšti.
LAPŲ PRIEŽIŪRA
Kad lapai būtų gražūs ir blizgūs, nuvaloma drėgna šluoste ir taip pašalinamos dulkės. Retkarčiais purškiant lapus taip pat sumažėja dulkių kaupimasis. Tai svarbu tiems augalams, kurie auginami nepakankamos šviesos sąlygomis - švarūs lapai geriau absorbuoja šviesą.
PERSODINIMAS
Kadangi augalas auga lėtai, jo persodinti dažnai nereikia. Jei norima, kad augalas būtų tokio pat dydžio, persodinama maždaug kas dvejus metus: atnaujinama dirva, pagerinamas drenažas, nukerpamos peraugusius šaknys ir nereikalingi stiebai. Suaugęs augalas sodinamas į tą patį vazoną.
Jei norite, kad jūsų augalas augtų didesnis, sodinkite į 2 -4 cm didesnį naują vazoną. Kadangi zamiokulko šakniastiebiai plinta į šonus, todėl augalas bus vešlesnis didesniame vazone.
GENĖJIMAS IR FORMAVIMAS
Skirtingai nuo kitų augalų, zamiokulko genėjimas nepaskatins naujo augimo. Iškerpamos tik nereikalingos, pageltę, silpnos augalo šakos. Jei augalas peraugęs, galima šalinti visus stiebus, nupjaunant juos prie pagrindo aštriu peiliu arba genėjimo žirklėmis.
Būtinai mūvėkite pirštines, kad išvengtumėte sąlyčio su oda. Augalas netrukus išleis naujus stiebus ir atrodys gražiau.
PROBLEMŲ SPRENDIMAS
Lapų pageltimas.
 Paprastai tai yra perlaistymo požymis, ypač jei stiebeliai paruduoja ir tampa minkšti. Pažeista dalis nukerpama, augalas nelaistomas ir leidžiama žemei pradžiūti. Gali tekti pakeisti dirvą ir persodinti augalą, kad būtų išvengta šaknų puvinio.
Rudi lapų galiukai. Per mažai drėgmės, nepakankamas laistymas, šviesos trūkumas. Augalas perkeliamas į šviesesnę vietą, laistoma periodiškai saikingai, lapai purškiami vandeniu.
Augalas pasviręs į vieną pusę. Dažniausia priežastis yra perlaistymas, dėl kurio užmirkusios šaknys nesivysto vienodai. Linkdamas augalas taip pat gali ieškoti daugiau šviesos. Turėtų padėti augalo perkėlimas arčiau lango ar dirbtinio šviesos šaltinio.
Kenkėjai. Augalai yra atsparūs kenkėjams, tačiau kartais juos gali varginti miltligė, amarai ir voratinklinės erkės. Geriausias gydymo būdas - lapų plovimas insekticidiniu muilu.

ZAMIOKULKO VEISLĖS
Be visiems gerai pažįstamo, klasikinio Pinigų medžio, yra keletas puikių veislių, kurių verta ieškoti:
"Varnas™". Viena iš naujausių veislių ir viena dramatiškiausių - jauni lapai ryškiai žalios spalvos, o bręsdami palaipsniui įgauna sodriai violetinį, beveik juodą atspalvį.
"Margas". Turi žalią lapiją su kreminės baltos spalvos purslais. Margumas neišryškėja, jei augalas auginamas prasto apšvietimo sąlygomis.
"Zamicro". Nykštukinė versija, kuri užauga šiek tiek mažesnė (iki 60 cm aukščio), o lapų forma yra plonesnė.
"Zenzi". Pati žemiausia veislė (ne aukštesnė nei 30 cm) su mažesniais, šiek tiek rauktais, bet labai vešliai augančiais lapeliais.

0
205
5 October, 2023
Comments0

Write a review

Note: HTML is not translated!
icon_callback Call us +370 685 31666 icon_email Write to us icon_mes Chat on Messenger icon_whatsapp Chat on WhatsApp